Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ส่งอีเมล์ยืนยันการใช้งาน?

เข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้ รหัสผ่าน และระยะเวลาในเซสชั่น

การค้นหาขั้นสูง

614796 กระทู้ ใน 97573 หัวข้อ- โดย 85916 สมาชิก - สมาชิกล่าสุด: replayever

เมษายน 18, 2014, 02:38:53 am
แบไต๋ไฮเทคเว็บบอร์ดแบไต๋ไฮเทคยำใหญ่ IT News!!โปรแกรม anitivirus > Avast4.7 กับ NOD32 อันไหนดีกว่ากันอย่างไรคะ
ถ้าคิดว่ากระทู้นี้ดี ช่วยกันผลักดันเข้าสู่ Social Bookmarking โดยคลิกที่ icon เหล่านี้

หน้า: [1]   ลงล่าง
พิมพ์
ผู้เขียน หัวข้อ: โปรแกรม anitivirus > Avast4.7 กับ NOD32 อันไหนดีกว่ากันอย่างไรคะ  (อ่าน 1999 ครั้ง)
the_boomz
มือใหม่หัดแบไต๋
*

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 2 : Exp 50%
HP: 0%

« เมื่อ: ตุลาคม 13, 2007, 09:47:54 am »

โปรแกรม anitivirus นั้นมันดีทุกยี้ห้อนค่ะ อันนี้ทุกๆคนรู้ แต่ที่อยากรู้คือ จุดเด่นของสองโปรแกรมที่พูดมานั้น มีจุดดีจุดเสียต่างกันอย่างไร และภาพรวมแล้ว อันไหน ดูดีกว่ากันคะ ขอบคุนที่ให้ความรู้นะคะ
Professer AD
แบไต๋ - โปรพอประมาณ
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 34 : Exp 91%
HP: 0.3%

สุภาพบุรุษ ชุดนักเรียน

« ตอบ #1 เมื่อ: ตุลาคม 13, 2007, 12:29:17 pm »

เท่าที่ผมสังเกตุมานะ (ตามส่วนตัว)

เรื่องการคนพบไวรัส
avast  การป้องกันหน่าแน่นมากกกกกกกกกก (นี้ละตัวกันชั้น 1) ไวรัสมาปุ๊บ เจอปั้บ ลบได้ทันที (โอ้วว มันยอดมาก)
ข้อเสีย คือ  การที่จะมีการป้องกันที่หน่าแน่นนั้น จะต้องแลกมาด้วย ความเหนืดๆๆ ก็คือ จะทำให้เครื่องทำงานช้า (แต่ไม่มากเท่าไร) สำหรับแรม 256 ที่ผมใช้อยู่นะ

แล้วก็  nod32  สามารถกันไวรัสได้ดีเช่นกัน แต่ไม่เข็มเท่ากับ avast และการกำจัดไวรัส ยังถือว่า avast ยังดีอยู่นิดหน่อย
แต่ข้อดีก็คือ ไม่ทำให้เครื่องคุณเหนืดๆๆ แน่นอน เล่นได้ลื้น สบาย ไม่ต้องห่วงเวลาอัพเดท ไม่มีหน่วงกับเครื่องคอมเลยครับ

ซึ่งการเลือกใช้ก็แล้วแต่บุคคลนะครับ  ยิงฟันยิ้ม
MR_FFF2 { ช่างผีน้อย }
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 59 : Exp 47%
HP: 0.1%

Master Cafe.Chonburi.org

« ตอบ #2 เมื่อ: ตุลาคม 13, 2007, 02:13:33 pm »

avant มานอืดตรงไหนง่ะ ใช้กะเครื่อง P3 800 ยังเร็วกว่าลง nod เลย มีอยู่แค่ช่วงหนึ่ง avast มานอัพเดทออกมาแต่มันมี error ทำให้อืด ตอนนี้เค้าแก้แล้วไม่อืดรับรอง 100%
nickspirit
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 18 : Exp 66%

ทำวันนี้เพื่อนวันข้างหน้า

« ตอบ #3 เมื่อ: ตุลาคม 13, 2007, 05:30:13 pm »

ผมว่า Nod32 ดีกว่าครับ กำจัดวัยรัสเร็วมากแต่ข้อเสียไม่มี Fire Wall ผมว่า Bitdefender ดีกว่าครับ กำจัดวัยรัสเร็ว อัพเดทก็แปบเดียว แถมดีกว่า Nod ตางหากสมแล้ว ที่เป็น Antivirus ที่ติดอันดับหนึ่งของโลก
max
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 46 : Exp 2%

« ตอบ #4 เมื่อ: ตุลาคม 14, 2007, 02:06:08 am »

ผมว่า avast ไม่หนืดนะครับใช้แรมไปแค่ 2-3 MB เองครับ
โจตัวป่วน
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 17 : Exp 0%
HP: 0.2%

« ตอบ #5 เมื่อ: ตุลาคม 16, 2007, 12:12:42 pm »

Avast4.7 ดีกว่าครับ แถมไม่เหมือนใครด้วยครับ ตรงที่มันพูดได้ครับ งงล่ัซี่ครับ ก็พอมี แพท อัพเดทมาใหม่ เขาจะพูดออกมาว่า มีแพทตัวใหม่มานะ คุณควรดาวโหลดนะอะไรทำนองนี้ แล้วก็ยังพูดได้สาระพัดอย่างเลยครับ แถมเขามีการป้องกันหนาแน่นด้วยครับ ไม่หนืดเครื่อง
nick
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 26 : Exp 18%

« ตอบ #6 เมื่อ: ตุลาคม 16, 2007, 12:41:46 pm »

Avast4.7 ดีกว่าครับ แถมไม่เหมือนใครด้วยครับ ตรงที่มันพูดได้ครับ งงล่ัซี่ครับ ก็พอมี แพท อัพเดทมาใหม่ เขาจะพูดออกมาว่า มีแพทตัวใหม่มานะ คุณควรดาวโหลดนะอะไรทำนองนี้ แล้วก็ยังพูดได้สาระพัดอย่างเลยครับ แถมเขามีการป้องกันหนาแน่นด้วยครับ ไม่หนืดเครื่อง

ยัง!!! ยังไม่หมดแค่นั้นครับ Avast 4.7 home edition ยัง ฟรี อีกด้วยครับ เขาแจกฟรีครับ เมื่อลงทะเบียนกับทางเว็บเขาจะให้ รหัสมาใช้ 1ปี ฟรีครับ

CNET ให้เรตติ้ง 5 ดาวเลยครับ  และยังรองรับ วินโดววิสต้า อีกด้วยครับ     เนื้อหา อ่านข้างล่างครับ

ไปที่เว็บนี้เลยครับ http://www.avast.com/eng/avast_4_home.html

CNET Download.com 5 star rating

avast! wins CNET Download.com 5 star rating

Prague - 21st January 2007: For Immediate Release : ALWIL Software a.s. is very pleased to announce that CNET Download.com has awarded avast! Home Edition the coveted five star rating.
avast!'s award winning line of products is available on multiple platforms, from U3, Linux, Solaris, Mac and PC. avast! Home Edition is available free of charge to non-commercial home users (both conditions being a mandatory part of the End User License Agreement).
Commenting on the five star award by download.com, Eduard Kucera, ALWIL Software a.s. Chairman and CEO, said, "We are very pleased to have received the download.com five star award from CNET, and this continues to show us that, as our products mature, we are still listening to customers and trying our very best to get it right. This type of award would suggest that we are meeting customer needs."
CNET's download.com is the most popular download server. avast! has had over four million downloads from download.com, and the number continues to grow each day. Users have voted avast! the number one antivirus in multiple jurisdictions.

avast! Antivirus and Windows Vista

The new Windows Vista operating system brings increased productivity and dependability as well as many security enhancements. Nonetheless, the risk of malware infection on this platform is still relatively high. Effective protection is a must.

We are glad to announce that the latest versions of all avast! antivirus editions, including the free Home Edition, now support the new Windows Vista platform (both 32-bit and 64-bit builds).

Most existing antivirus applications are unable to operate correctly under Windows Vista. This is because this operating system introduces a number of new features that influence the way system-level programs work (this is true especially in the x64 editions of Vista). The award-winning avast! antivirus product line was recently updated to accommodate these enhacements and provide Windows Vista users with maximum security against all kinds of malware.
With the public release of RTM version of Windows Vista in November 2006, ALWIL Software anticipates massive deployment of this new platform, especially among home users. These users appreciate new features of Windows Vista such as the new Aero interface, enhanced support for mobile computing, and improved full-text search, and now, thanks to avast! antivirus, users can also be thoroughly protected against malicious threats.
Note: The minimum version of avast! Home/Professional Edition compatible with Windows Vista is 4.7.892.
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: ตุลาคม 16, 2007, 12:51:53 pm โดย nick » บันทึกการเข้า
เจ้าชายน้อย
**

Level and Hp mod by the DtTvB :: version 1.02 :: Made for Zone-IT.com Level 13 : Exp 54%

« ตอบ #7 เมื่อ: ตุลาคม 16, 2007, 01:24:00 pm »

antivir ครับ อิอิ ผมใช้อยู่ทุกวัน  ยิงฟันยิ้ม
หน้า: [1]   ขึ้นบน
พิมพ์